Msza św. z Maryją

Eucharystyczne rekolekcje maryjne w Centrum Formacji Maryjnej prowadził ks. Janusz Kumala MIC, dyrektor Centrum i kustosz licheńskiego sanktuarium.

Podczas konferencji rekolekcjonista wyjaśniał, jak owocnie przeżywać Mszę św. w bliskości z Matką Bożą. – Przygotowujemy się do Mszy św. jak Maryja, która pełna łaski, Ducha Świętego i miłości czekała na przyjście Chrystusa. To przygotowanie ma polegać na oczyszczeniu serca, przystąpieniu do sakramentu pokuty i pojednania. Cały tydzień prowadzi nas do niedzielnej Eucharystii. Maryja stała pod krzyżem Chrystusa, a my uczestniczymy w miłości Jezusa podczas Eucharystii. Wtedy jesteśmy blisko Jezusa, od którego przyjmujemy Maryję, stajemy się braćmi i siostrami, byśmy patrzyli na innych ludzi z miłością – tłumaczył ks. Kumala. Podkreślił też, że ważna jest chwila adoracji po przyjęciu Komunii św., błogosławieństwo końcowe i rozesłanie. – Bóg nas posyła, idziemy w naszą codzienność z Chrystusem, by zanieść Go do ludzi. Uczestnictwo we Mszy św. jest zobowiązujące – podkreślił ksiądz rekolekcjonista. – Ważne byśmy byli odważni w świadczeniu o Panu Bogu. Przykładem jest Matka Najświętsza, która z Panem Jezusem pod sercem idzie dzielić się Dobrą Nowiną z Elżbietą i Zachariaszem – dodał.

Pani Elżbieta z Piły pielgrzymuje do sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej co roku, już ponad 30 lat. Po raz pierwszy, w latach 80., przyjechała dzięki starszej sąsiadce. – Mam nadzieję, że będę tu przyjeżdżała do końca życia, bardzo mocno duchowo przeżywam rekolekcje. Kiedy zbliża się styczeń, nie mogę się już doczekać wyjazdu do Lichenia, tęsknię za Matką Bożą – przyznała pani Elżbieta. Cieszy się, że może uczestniczyć w rekolekcjach razem ze swoją wnuczką Karoliną.

Państwo Ryszard i Jolanta z Gdyni podczas rekolekcji świętowali 42. rocznicę ślubu i odnawiali przyrzeczenia małżeńskie.  – Jestem na nowej drodze powrotu do wiary, zaczynam nowe życie – podzielił się pan Ryszard, który po raz czwarty uczestniczy w  rekolekcjach maryjnych. – Ksiądz Kumala jest bardzo dobrym rekolekcjonistą, jak ojciec prowadzi nas do Boga – dodał.

Małżeństwo zabrało również ze sobą panią Danielę z Włocławka. – Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam przyjechać do licheńskiego sanktuarium. Czuję się wzbogacona duchowo. Kiedyś odwiedzaliśmy Matkę Bożą Licheńską z mężem, ale mąż zmarł. Dziś miejsca kultu Maryi mogę odwiedzać dzięki moim przyjaciołom – mówi. –  Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest doskonałym miejscem na wyciszenie, skupienie się na swojej duchowości. Nigdzie nie ma takich możliwości. Nawet mimo tysięcy spacerujących pielgrzymów, zawsze znajdujemy ustronne miejsce, spokój i kontakt z Bogiem – przyznają Ryszard i Jolanta.

   Licheń Stary, 23 maja 2021 r.

 

 

Rozpoznać wolę Bożą

Sześćdziesiąt osób z różnych stron Polski pochylało się nad tematem rozpoznawania woli Bożej podczas rekolekcji maryjnych o rozpoznawaniu woli Bożej i podejmowaniu decyzji – „Jakże się to stanie?” (Łk 1,34) .

Konferencje rekolekcyjne prowadził ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium i dyrektor Centrum Formacji Maryjnej „Salvatoris Mater” w Licheniu. Podkreślał, jak ważne w życiu duchowym jest rozeznanie za przykładem Matki Bożej. – Naszym zadaniem jest poznanie planu Bożego, Bóg stworzył nas dla miłości i dla nieba. Wyznaczył nam drogę w sakramencie chrztu. Rekolekcjonista podkreślał, że warto starać się o chwile wyciszenia i być wrażliwym na natchnienia Ducha Świętego, ponieważ w hałasie świata nie usłyszymy Pana Boga, który się nie narzuca. Przestrzegał też przed ryzykiem pójścia za teoriami spiskowymi czy zainteresowania wróżbiarstwem.

Potrzeba mądrego rozeznawania woli Bożej pojawia się każdego dnia, szczególnie przy trudnych tematach, jak m.in. korzystanie z sakramentów w dobie obostrzeń sanitarnych. – Bez Eucharystii nie ma Kościoła. Chrystus jest pokarmem na życie wieczne. To życie w miłości, bo wieczność to miłość. Można korzystać z sakramentów również w dzień powszedni – przypomniał ks. Kumala. Zaznaczył, że ważna jest osobista odpowiedzialność i konfrontowanie siebie z wolą Bożą. Można mieć różne poglądy, ale wyrażać je w miłości.

Małżeństwo z 34-letnim stażem Dagmara i Adam, którzy przyjechali z Luzina, uczestniczą w rekolekcjach maryjnych po raz drugi. – Rekolekcje o rozpoznawaniu woli Bożej były pomocne. W pędzie życia codziennego człowiek zapomina, że powinien kierować się tym, co mówi Pan Bóg. Uważamy, że takie spotkania umacniają nasze małżeństwo – mówią.

 Licheń Stary, 6-8 sierpnia 2021 r. 

Kontakt

Telefon: (48) 63 270 77 20
Email: mater@marianie.pl 
WWW: http://maryja.pl/

nr konta:
Bank Pocztowy S.A. o/Konin
85 1320 1449 2762 9475 2000 0001

      

       logo 777bialeeee

 

 

               Polityka prywatności

Dane adresowe

Centrum Formacji Maryjnej
„Salvatoris Mater”
ul. Klasztorna 4
62-563 Licheń Stary